29 września 2011

Skąd się wzięła nazwa bluetooth

logo bluetooth
DZISIAJ SIĘ DOWIEDZIAŁEM skąd się wzięła nazwa Bluetooth.
Bluetooth to standard darmowej komunikacji bezprzewodowej pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi, typu komputer, telefon, klawiatura etc. I chociaż w dzisiejszych czasach  trudno byłoby znaleźć osobę, która nie słyszała o tej technologii, to geneza samej nazwy Bluetooth już nie jest tak powszechnie znana. Skąd to się wzięło?

Pewnie nie raz zastanawiałeś się czym kierowała się firma Ericsson, nazywając swój wynalazek właśnie tym zlepkiem dwóch angielskich słów blue (niebieski) tooth (ząb). Co to ma wspólnego z komunikacją bezprzewodową?
Trzeba by cofnąć się do roku 1994, kiedy to zatrudnieni w szwedzkiej firmie Ericsson, Jaap Haartsen i Sven Mattisson opracowali technologię, której zamysł był taki aby zaproponować jeden zunifikowany system zastępujący wszystkie protokoły oferowane przez konkurencję, w tym nieco podstarzały już wtedy RS-232. Wówczas właśnie swój wynalazek postanowili nazwać od przydomka X wiecznego króla duńskiego Haralda I Sinozębego (Harald Blåtand Gormsson). Z angielskiego duńskie słowo "Blåtand" tłumaczy się właśnie jako Bluetooth.


Legenda głosi, że król Harald swój przydomek otrzymał ze względu na wyjątkową słabość do jagód, które spożywał tak regularnie i w takich ilościach, że zabarwiły mu zęby na niebiesko.
Legenda głosi, że król Harald swój przydomek otrzymał ze względu na wyjątkową słabośc do jagód, które spożywał tak regularnie i w takich ilościach, że zabarwiły mu zęby na niebiesko.

Harald I kontynuując starania swojego ojca, zjednoczył wszystkie plemiona duńskie w jedno wielkie królestwo około 970 roku. Niestety był w stanie utrzymać to zjednoczenie jedynie przez kilka lat. Podobnie standard Bluetooth ma za zadanie "zjednoczyć" różne technologie: komputery, aparaty cyfrowe, telefony komórkowe.

Logo Bluetooth to połączenie dwóch znaków alfabetu runicznego:

  HaglazBerkanan

odpowiedników w alfabecie łacińskim liter H i B.

Kilka dodatkowych faktów:
  • Mimo, że technologia Bluetooth została stworzona z myślą o komunikacji urządzeń przy niskim poborze mocy i w niewielkiej odległości, przy zastosowaniu anten kierunkowych o odpowiednim skupieniu udało się osiągnąć zasięg  ponad 1.5 kilometra. Standardowy zasięg najpowszechniejszego protokołu Bluetooth Class 2 to 10 m.
  • Prawie 95% telefonów komórkowych wyposażonych jest w technologię Bluetooth
  • Złodzieje do wykrywania pozostawionego w samochodach sprzętu z Bluetooth używają własnych urządzeń z interfejsem Bluetooth. 
  • Od 1998 r. standard Bluetooth jest zarządzany przez Bluetooth SIG (Special Interest Group), do której należy obecnie ponad 14.000 firm telekomunikacyjnych na całym świecie, takich jak Ericsson, IBM, Toshiba, Intel, Nokia, itp.
  • Harald I Sinozęby był synem Gorma Starego i Tyry Donebod. Na słynnym kamieniu z Jelling kazał umieścić napis: "Król Harald zlecił postawienie tego pomnika dla Gorma, swego ojca, i Tyry, swojej matki – ten Harald, który rządził Danią i całą Nordią i który uczynił Duńczyków chrześcijanami." Te kamienie są szczególnie znane w Danii ponieważ uznawane są za świadectwo chrztu tego państwa.
Odwiedź nas
FacebookGoogle plus

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Jedyne co w tym standardzie jest darmowe to pasmo w jakim operuje i sama dokumentacja standardu. Niestety za standardem czai się cała zgraja patentów i jeżeli chcecie coś z Bluetoothem wyprodukować to trzeba bulić.

Anonimowy pisze...

Mały błąd .Król Harald żył w 10 wieku(X, dokładnie 911-987),a nie dwudziestym(XX).Prawdopodobnie jego przydomek pochodził nie od jagód,a od problemów z próchnicą...

nobord3r pisze...

Dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd.
Co do genezy przydomka Haralda to bardziej rozpowszechniona jest wersja o zamiłowaniu do jagód, chociaż wersji z próchnicą zębów wykluczyć nie można. W tamtych czasach było to przecież przypadłość powszechna i nie omijała nawet królów.

Prześlij komentarz

Pamiętaj, że komentarze służą wyrażeniu opinii na temat zamieszczonych postów. Zachowaj szacunek do innych czytelników bloga. Spam i wulgarne treści będą usuwane.

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Share

Widgets

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Best WordPress Themes

Nie zapomnij polubić mnie na FACEBOOK'u

X