4 listopada 2011

Eric Clapton w wieku 9 lat dowiedział się, że kobieta, którą uważał za swoją siostrę w rzeczywistości była jego matką

Eric Clapton podpiera brodę
DZISIAJ SIĘ DOWIEDZIAŁEM, że Eric Clapton dopiero w wieku 9 lat poznał prawdę o tym, że kobieta, którą uważał za swoją siostrę w rzeczywistości była jego matką.

Matka Claptona, Patricia Molly Clapton, miała zaledwie 16 lat gdy poznała jego ojca, Edwarda Waltera Fryera. Fryer był 24 letnim
kanadyjskim żołnierzem stacjonującym w Wielkiej Brytanii u schyłku II Wojny Światowej. W celu zdobycia dodatkowych pieniędzy grywał na pianinie i śpiewał w lokalnych pubach w pobliży stacjonowania jego oddziału. W zasadzie robił to, czym zajmował się od 14 roku życia, kiedy to uciekł z rodzinnego domu. Podczas jednego z takich występów w 1944 roku w małym pubie w miejscowości Surrey, drogi Patrici i Edwarda skrzyżowały się, czego efektem było chwilowe zauroczenie i przelotny romans młodej Brytyjki z kanadyjskim żołdakiem. Owocem tej znajomości miał być jeden z najbardziej znanych gitarzystów i muzyków świata.

Ze względu na możliwe napiętnowanie społeczne jakie mogły spotkać nieletnią matkę oraz trudności w wychowaniu dziecka przez zaledwie szesnastoletnią dziewczynę, matka Patrici i jej ojczym postanowili uznać Erica za własne dziecko i utrzymywać publicznie, że jest on bratem Patrici, czyli de facto własnej matki. Pomimo iż nadanie Ericowi innego nazwiska niż nazwisko ojczyma Patrici mogło by ich zdradzić i sugerować ludziom, że w rzeczywistości nie jest on synem swoich dziadków, postanowili nadać mu nazwisko Clapton, które jego matka odziedziczyła po swoim biologicznym ojcu Reginaldzie Cecilu Claptonie, z którym z kolei rozwiodła się matka Patrici po to aby pojąć za męża jej ojczyma, człowieka o nazwisku Jack Clapp.

Edward Walter Fryer Ojciec Erica Claptona
Ojciec Erica Claptona
Kiedy Eric miał zaledwie kilka lat, jego prawdziwa matka poślubiła innego kanadyjskiego żołnierza, Franka MacDonalda, z którym wyjechała do Kanady, a po pewnym czasie do Niemiec. Chociaż była już wystarczająco dorosła aby zabrać ze sobą Erica to w wyniku tego, że niedługo po ślubie zaszła w kolejną ciążę nie zrobiła tego postanawiając nadal odgrywać rolę jego siostry. Dopiero w wieku 9 lat Eric poznał prawdę o tym, że kobieta, którą uważał za swoją matkę jest w rzeczywistości jego babką, a jego rodzoną matką jest osoba, którą do tej pory traktował jako siostrę. Przy okazji poznał prawdę o tym, że ma również przyrodniego sześcioletniego brata, którego Patricia przywiozła za sobą odwiedzając Erica. Pomimo iż poznał prawdę, pozostał mieszkać z dziadkami, a z własna matką nadal odgrywali rolę brata i siostry.

Eric Clapton nigdy nie spotkał swojego biologicznego ojca, Fryer zmarł na białaczkę w 1985 roku, na długo przed tym zanim Eric dowiedział się o nim czegokolwiek więcej poza jego nazwiskiem, które poznał dzięki swojej babce. Dopiero montrealski dziennikarz Michael Woloschuk, który odnalazł Edwarda Fryera i jego rodzinę pomógł Claptonowi dowiedzieć się więcej o własnym ojcu. Fryer był wędrownym muzykiem śpiewającym i grającym na fortepianie oraz saksofonie. Podczas swoich podróży był kilkakrotnie żonaty i miał kilkoro dzieci. Przypuszcza się, że nie miał świadomości, że jest ojcem sławnego muzyka, a jeśli nawet było inaczej to nie wspominał o tym znajomym ani rodzinie.

Dodatkowe fakty:
  • Syn Claptona, Conor, którego miał z aktorką i modelką Lori del Santo, wciąż będąc jeszcze w związku małżeńskim z Patti Boyd, zmarł w wieku 4  lat po tym jak wypadł z okna nowojorskiego apartamentu del Santo. Pełnościenne okno zostało otwarte przez naprawiającego je dozorcę. Młody Conor bawiąc się w chowanego ze swoją nianią i biegając po apartamencie w pewnej chwili wbiegł do pokoju z otwartym oknem i nie zatrzymując się przednim wypadł z 53 piętra. Clapton dowiedział się o tragedii w momencie kiedy przybył na miejsce aby odebrać del Santo i syna na wcześniej umówioną wizytę w Zoo. To tragiczne przeżycie było bezpośrednim impulsem do napisania jednej z najbardziej znanych piosenek Claptona, “Tears in Heaven”. Wyraża on w niej smutek z powodu straty syna a także żal, że tak bardzo mało czasu z nim spędzał będąc wciąż nieobecnym. Według del Santo zaledwie dzień wcześniej Clapton powiedział jej, że chce dużo więcej czasu poświęcić na wychowanie syna. Stąd słowa piosenki “Would you know my name, if I saw you in heaven?”. 
  • Po tym jak Lori del Santo zaszła w ciążę Clapton próbował popełnić samobójstwo usiłując się powiesić. Ostatecznie stracił tylko przytomność i został odratowany. Jego menadżer próbował namówić del Santo do usunięcia dziecka obawiając się, że wykorzysta ciążę do szantażowania Claptona i wyłudzenia od niego pieniędzy. Nigdy jednak do tego nie doszło.
  • Eric Clapton był dobrym przyjacielem Jimiego Hendrixa. W noc jego śmierci umówili się na spotkanie na koncercie grupy Sly and the Family Stone, niestety Hendrix nie pojawił się na nim. Clapton chciał podarować mu wykonaną specjalnie dla niego, unikatowa gitarę dla leworęcznych. (Jimi Hendrix grał na gitarach dla praworęcznych obracając je "do góry nogami").
  • Piosenki "Layla" i "Wonderful Tonight" zostały napisane dla żony George'a Harrisona, Pattie Boyd, w której Clapton zakochał się i próbował pozyskać, gdy była jeszcze żoną Harrisona. Początkowo Boyd odrzuciła Claptona co doprowadziło do powstania kilku utworów min. utworu "Layla". Pomysł na utwór i tytuł zaczerpnął z dwunastowiecznego perskiego poematu „Layla i Majnun” opowiadającego historię mężczyzny zakochanego w kobiecie, z którą nie mógł być.
  • Ostatecznie Clapton poślubił Boyd po jej rozstaniu z Harrisonem. Ich związek nie przetrwał zbyt długo. Boyd rozwiodła się z nim podając jako jeden z głównych powodów romans z Lori del Santo oraz "irracjonalne zachowanie" jako wynik jego różnych uzależnień. Według del Santo Clapton chciał aby zamieszkali w trójkę, czego Boyd nie zaakceptowała i złożyła pozew o rozwód.
Odwiedź nas
FacebookGoogle plus

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

strasznie mi to pomogło

=)

Prześlij komentarz

Pamiętaj, że komentarze służą wyrażeniu opinii na temat zamieszczonych postów. Zachowaj szacunek do innych czytelników bloga. Spam i wulgarne treści będą usuwane.

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Share

Widgets

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Best WordPress Themes

Nie zapomnij polubić mnie na FACEBOOK'u

X