20 stycznia 2012

Pierwszy dysk twardy ważył ponad... tonę

DZISIAJ SIĘ DOWIEDZIAŁEM, że pierwszy dysk twardy wyprodukowany przez firmę IBM w 1965 roku ważył ponad tonę.

W latach 50 ubiegłego stulecia w związku z bardzo dynamicznym rozwojem przemysłu, firmy zaczęły poszukiwać alternatywy dla dotychczasowego sposobu przetwarzania i zapisywania danych. Taką alternatywę dla kart perforowanych znalazł IBM, konstruując i wprowadzając na rynek w 1956 roku komputer RAMAC 305. Był to pierwszy komercyjny komputer, przy którego konstruowaniu jako pamięć zewnętrzną wykorzystano napęd dysku twardego z ruchomą głowicą. Skrót RAMAC oznaczał "Random Access Method of Accounting and Control" co można przetłumaczyć jako "metodę księgowania i kontroli o dostępie swobodnym". Już w 1957 roku pierwszy egzemplarz RAMAC 305 zaczął pracę w jednym z oddziałów Chryslera jako część systemu przetwarzania zamówień oraz kontroli stanu części zapasowych. Jego produkcja trwała do 1961 roku, a IBM zbudował ich łącznie ponad 1000 egzemplarzy.


Napęd dysku IBM 350 miał zdolność przechowywania niespełna 5 MB danych, składowanych na 50 dyskach o średnicy 24 cali. Za odczyt i zapis danych odpowiedzialne były dwa niezależne, napędzane przez serwomechanizmy, ramiona zakończone głowicami. Poprzez pracę na płaszczyźnie góra - dół oraz do środka i na zewnątrz, zapewniały dostęp do pożądanej ścieżki i odpowiedniego dysku. Cała konstrukcja HDD ważyła ponad tonę i zapewniała średni czas dostępu do losowo wybranej ścieżki na dysku na poziomie 600 milisekund. Komputer IBM RAMAC 305 wymagał do zainstalowania pomieszczenia o wymiarach 9 na 15 metrów kwadratowych, przy czym sam dysk twardy IBM 350 pochłaniał z tego około 1.5 metra kwadratowego.

Źródło Wikipedia.org, TexomaTube.net
Odwiedź nas
FacebookGoogle plus

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Pamiętaj, że komentarze służą wyrażeniu opinii na temat zamieszczonych postów. Zachowaj szacunek do innych czytelników bloga. Spam i wulgarne treści będą usuwane.

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Share

Widgets

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Best WordPress Themes

Nie zapomnij polubić mnie na FACEBOOK'u

X