Zapewne zdarzyło wam się zastanawiać dlaczego włosy waszego dziadka mają kolor siwy lub biały, skoro na fotografiach z czasów młodości widać, że jego czupryna była czarna. Jak to się dzieje, że z wiekiem nasze włosy wyglądają inaczej?
Każda cebulka włosa otoczona jest cylindryczną tkanką podskórną zwaną mieszkiem włosowym, zawierającym pewną liczbę komórek, melanocytów, odpowiedzialnych za produkcję substancji chemicznej zwanej melaniną. Odpowiada ona w głównej mierze za kolor naszych włosów ale też nadaje kolor naszej skórze i tęczówce oka. Od liczby i rodzaju cząsteczek melaniny w cebulce włosa zależy bezpośrednio to jakiego koloru jest nasza fryzura.
Wraz z wiekiem i starzeniem się naszego organizmu komórki produkujące melaninę obumierają. Mniejsza ilość dostarczanego włosom produkowanego przez nie pigmentu sprawia, że nasze włosy stają się szare i bardziej przezroczyste.
Ludzie mogą zacząć siwieć w każdym wieku. Jednych może spotkać to w wieku młodzieńczym, innych w wieku 40 - 50 lat. To jak szybko nastąpi ten proces w głównej mierze uwarunkowane jest genetycznie. Oznacza to, że nasze włosy znaczną tracić swój kolor mniej więcej w tym samym wieku, w którym ten proces rozpoczął się u naszych rodziców lub dziadków.
Dodatkowe fakty:
- Na głowie człowieka znajduje się od 100-150 tys. włosów
- Włosy rosną w tempie ok. 0.35 mm dziennie, 1 cm miesięcznie i 12 cm rocznie
- Jasne włosy są cieńsze od włosów ciemnych
- Naukowcy odkryli, że palacze papierosów są czterokrotnie częściej narażeni na siwienie włosów niż osoby niepalące. Co więcej, palenie może również spowodować nadmierne wypadanie włosów
- 90% włosów na głowie aktywnie się rozwija, 10% w danej chwili pozostaje w stanie spoczynku. Po około 2-3 miesiącach 10% z odpoczywających w danym okresie włosów wypada, a w ich miejscu rozwijają się nowe włosy
Odwiedź nas
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Pamiętaj, że komentarze służą wyrażeniu opinii na temat zamieszczonych postów. Zachowaj szacunek do innych czytelników bloga. Spam i wulgarne treści będą usuwane.