13 października 2011

Kuchenkę mikrofalową wynalazł przypadkiem człowiek, który nigdy nie ukończył szkoły podstawowej

Percy Spencer wynalazł kuchenkę mikrofalową
DZISIAJ SIĘ DOWIEDZIAŁEM, że kuchenka mikrofalowa została wynaleziona przypadkiem, przez człowieka, który nigdy nie ukończył szkoły podstawowej.

Percy Spencer, bo o nim mowa, to człowiek, który w wieku 18 miesięcy stracił ojca, a niedługo po tym jego matka porzuciła go, zostawiając na wychowanie ciotce i wujkowi.
Tak zaczęła się historia człowieka, który dał światu urządzenie, które po dziś dzień wykorzystywane jest niemalże w każdym domu na świecie.

Po śmierci wuja, gdy miał siedem lat, Percy nie mógł znaleźć wspólnego języka z ciotką i ostatecznie w wieku 12 lat zrezygnował z uczęszczania do szkoły, zatrudniając się jednocześnie w pobliskiej przędzalni gdzie przepracował do 16 roku życia. Gdy dowiedział się o elektryfikacji pobliskiej fabryki papieru, tak go to zafascynowało, że postanowił zgłębić tajniki tego zagadnienia. Nie wiedząc nic na temat elektryczności zaczął na własną rękę pogłębiać wiedzę na jej temat. Dzięki temu stał się jednym z trzech ludzi, którym powierzono wykonanie instalacji elektrycznej w zakładzie, mimo że nie był inżynierem ani nie skończył nawet szkoły podstawowej.

W wieku lat 18 Spencer zaciągnął się do marynarki wojennej USA, gdzie zainteresowany łącznością bezprzewodową zaczął na własną rękę naukę na ten temat. W niedługim czasie został w amerykańskiej armii ekspertem do spraw łączności bezprzewodowej.

W roku 1939 był już jednym z wiodących światowych ekspertów w dziedzinie projektowania radarów, pracując w Raytheon jako szef działu lamp, czuwając nad rozwojem magnetronu, urządzenia zdolnego do generowania wiązek promieniowania o dużej gęstości. Pewnego dnia, przebywając w laboratorium spostrzegł, że znajdujący się w jego kieszeni czekoladowy batonik po prostu się rozpuścił. Spencer nie był pierwszym, który zaobserwował to zjawisko, ale jako jedyny zaczął je badać. Po kilku latach udało się zbudować urządzenie, które można by nazwać pierwszą kuchenką mikrofalową. Miała ona około 1.8m wysokości i ważyła niespełna 400 kilogramów.

8 października 1945 roku Percy Spencer opatentował swój wynalazek nazywając go kuchenką mikrofalową do gotowania, później nazwany Radarange. Początkowo ze względu na dość wysoką cenę $5000 popularność urządzenia była niewielka, a wykorzystywane było głównie przez restauracje i stołówki. Dopiero w roku 1967 powstał model, którego cena była relatywnie niska ($495), a gabaryty pozwalały na używanie go w warunkach domowych.

Zasada działania kuchenki mikrofalowej:

Każdy produkt spożywczy zawierający nawet śladowe ilości wilgoci, umieszczony we wnętrzu kuchenki, bardzo szybko rozgrzewa się pod wpływem wiązki mikrofal emitowanych przez magnetron i to nie tylko na powierzchni, lecz w całej masie. Cząsteczki wody pod wpływem mikrofal są wprawiane w bardzo szybkie drgania zmieniając swą energię kinetyczną (ruchu) w cieplną – produkt gotuje się od wewnątrz.
Źródło: 1 2 3
Odwiedź nas
FacebookGoogle plus

3 komentarze:

Unknown pisze...

Świetny artykuł! Bardzo przydatny i ciekawy :)

Anonimowy pisze...

spoko

czerwonamiśka pisze...

Ciekawe i zarazem niepokojące. Już sama nie wiem czy szukać tej mikrofali czy nie. Wybór duży, przeglądam sobie (https://kochamczytac.pl/jak-wybrac-kuchenke-mikrofalowa).Myślałam, że zanim ją wprowadzono przeprowadzone wiele testów. Ale z drugiej strony na pewno, ktoś dba aby te produkty były zdrowe dla człowieka.

Publikowanie komentarza

Pamiętaj, że komentarze służą wyrażeniu opinii na temat zamieszczonych postów. Zachowaj szacunek do innych czytelników bloga. Spam i wulgarne treści będą usuwane.

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Share

Widgets

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Best WordPress Themes

Nie zapomnij polubić mnie na FACEBOOK'u

X