17 października 2011

Dlaczego Siwiejemy?

DZISIAJ SIĘ DOWIEDZIAŁEM dlaczego z wiekiem tracimy nasz kolor włosów i siwiejemy.

Zapewne zdarzyło wam się zastanawiać dlaczego włosy waszego dziadka mają kolor siwy lub biały, skoro na fotografiach z czasów młodości widać, że jego czupryna była czarna. Jak to się dzieje, że z wiekiem nasze włosy wyglądają inaczej?

budowa włosa
Każda cebulka włosa otoczona jest cylindryczną tkanką podskórną zwaną mieszkiem włosowym, zawierającym pewną liczbę komórek, melanocytów, odpowiedzialnych za produkcję substancji chemicznej zwanej melaniną. Odpowiada ona w głównej mierze za kolor naszych włosów ale też nadaje kolor naszej skórze i tęczówce oka. Od liczby i rodzaju cząsteczek melaniny w cebulce włosa zależy bezpośrednio to jakiego koloru jest nasza fryzura.

Wraz z wiekiem i starzeniem się naszego organizmu komórki produkujące melaninę obumierają. Mniejsza ilość dostarczanego włosom produkowanego przez nie pigmentu sprawia, że nasze włosy stają się szare i bardziej przezroczyste.

Ludzie mogą zacząć siwieć w każdym wieku. Jednych może spotkać to w wieku młodzieńczym, innych w wieku 40 - 50 lat. To jak szybko nastąpi ten proces w głównej mierze uwarunkowane jest genetycznie. Oznacza to, że nasze włosy znaczną tracić swój kolor mniej więcej w tym samym wieku, w którym ten proces rozpoczął się u naszych rodziców lub dziadków.

Dodatkowe fakty:
  • Na głowie człowieka znajduje się od 100-150 tys. włosów
  • Włosy rosną w tempie ok. 0.35 mm dziennie, 1 cm miesięcznie i 12 cm rocznie
  • Jasne włosy są cieńsze od włosów ciemnych
  • Naukowcy odkryli, że palacze papierosów są czterokrotnie częściej narażeni na siwienie włosów niż osoby niepalące. Co więcej, palenie może również spowodować nadmierne wypadanie włosów 
  • 90% włosów na głowie aktywnie się rozwija, 10% w danej chwili pozostaje w stanie spoczynku. Po około 2-3 miesiącach 10% z odpoczywających w danym okresie włosów wypada, a w ich miejscu rozwijają się nowe włosy
Źródło:1 2 3 4 5 zdjęcie1 zdjęcie2

Odwiedź nas
FacebookGoogle plus

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Pamiętaj, że komentarze służą wyrażeniu opinii na temat zamieszczonych postów. Zachowaj szacunek do innych czytelników bloga. Spam i wulgarne treści będą usuwane.

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Share

Widgets

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Best WordPress Themes

Nie zapomnij polubić mnie na FACEBOOK'u

X