15 października 2011

Najbardziej nieustraszone zwierzę świata według księgi rekordów Guinnessa

Ratel Miodożer
DZISIAJ SIĘ DOWIEDZIAŁEM, że najbardziej nieustraszonym stworzeniem na naszej planecie, według Księgi Rekordów Guinnessa, jest ratel miodożer.

Ratel miodożer (Mellivora capensis) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych zamieszkującego głównie tereny Afryki oraz południowej i zachodniej Azji, w tym Pakistanu i Iraku.

Pomimo tego, że osiągają długość około 60-70cm i ważą zaledwie około 14 kilogramów nie maja zbyt wielu powodów do strachu. Ratele maja bardzo grubą skórę, która przetrwa w starciu z tradycyjnymi strzałami czy włóczniami, nie poddając się nawet uderzeniu ostrą maczetą.
W jego naturalnym środowisku chroni go przede wszystkim przed zębami i pazurami drapieżników oraz ukąszeniami owadów. Sama skóra miodożera, dzięki grubej tkance tłuszczowej, jest również dość luźna co pomaga mu w sytuacjach kiedy znajdzie się na przykład w uścisku szczęk większych drapieżników. Potrafi wówczas zwinnie wywinąć się i zadać oprawcy ciosy ostrymi mocnymi zębami, atakując pysk i oczy.

Ratel Miodożer
Jego ostre zęby w połączeniu z zabójczo mocnymi szczękami sprawiają, że ratel zje praktycznie każdą zdobycz, która stanie mu na drodze wraz z kośćmi. Szczęki są na tyle mocne, że potrafi zaatakować i zjeść całego żółwia, wliczając w to jego skorupę. Nie pogardzi niczym, żywiąc się owadami, larwami, ptakami i ich jajami, rybami, gadami, płazami, młodymi antylopami czy owocami. W jego menu znaleźć można również kobry królewskie, grzechotniki czy miód pszczół afrykańskich zwanych pszczołami zabójcami. Boją się go również dużo większe drapieżniki, takie jak krokodyle, lwy czy tygrysy. W powszechnym obiegu funkcjonuje opowieść o trzech Ratelach, które wyszły zwycięsko i bez większego wysiłku z potyczki z siedmioma lwami.

Ratel Miodożer
Z potyczki z kobrą, nawet jeśli uda jej się zatopić zęby w jego ciele i zatruć je jadem, zawsze wychodzi zwycięsko. Po ukąszeniu zapada w coś w rodzaju snu lub letargu, po to aby po kilku godzinach powrócić do "żywych". Od momentu ukąszenia, aż do czasu kiedy trucizna zacznie działać, ratel ma wystarczającą ilość czasu na rozprawienie się z oponentem. Do tej pory nie poznano dokładnie mechanizmu jaki organizm ratela wykorzystuje do radzenia sobie z trucizną.

W parze z jego wrodzoną wytrzymałością idzie również niespotykana inteligencja. Zaobserwowano przypadki wykorzystania przez niego różnych przedmiotów w formie narzędzi, podczas polowania na swoje ofiary. Ponadto, do znajdowania gniazd pszczół wykorzystuje ptaka, miodowoda dużego. Śledząc go, poznaje lokalizację gniazda po to aby dobrać się do jego zawartości. W szczególności do larw i miodu..

Dzięki swym niespotykanym zdolnościom ofensywnym i defensywnym ratel został wpisany do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa jako “World’s Most Fearless Creature” (Najbardziej nieustraszone stworzenie na ziemi).


FAKTY:

  • Węże stanowią około 50% całej diety rateli miodożerów
  • Jednym ze sposobów jakie wykorzystują ratele w polowaniu na duże zdobycze jest kastrowanie ofiary i cierpliwe oczekiwanie na jej wykrwawienie
  • Miodowód duży to afrykański ptak, który podprowadza ratele do pszczelich gniazd. Po tym jak miodożer dobierze się już do zawartości gniazda, same korzystają z okazji aby posilić sie larwami i miodem
  • Ratele w niewoli żyją około 24 lat. Nie wiadomo ile żyją na wolności.
  • Miodożery są w stanie kopać szybko w twardej ziemi. W ciągu kilku minut mogą wykopać dół na tyle głęboki, by się w nim ukryć.
Źródło: 1 2 3 4

Odwiedź nas
FacebookGoogle plus

12 komentarze:

Anonimowy pisze...

Ratel miodożer? A nie przypadkiem rosomak? ;)

Anonimowy pisze...

Rosomak jest większą i dużo bardziej owłosioną łasicą ;) Występuje na północy gdzie jest chłodniej. Duże rosomaki ważą nawet ok 30kg i potrafią samodzielnie rozprawić się z watahą wilków ;)

Anonimowy pisze...

lampart mu dał radę, więc i puma, i każdy praktycznie z rodziny tygrysów, nie naciąga gaci na łeb starryy

Anonimowy pisze...

na pierwszym zdjęciu to chyba faktycznie rosomak

Anonimowy pisze...

Rosomak, to co innego - żyje gdzie indziej i wygląda inaczej.

Anonimowy pisze...

Dowiedz się jeszcze dzisiaj szanowny autorze, że nie Ratel miodożer, tylko albo Ratel, albo Miodożer. To są dwie alternatywne nazwy..!

Anonimowy pisze...

tygrys w afryce?????????? gosciu co ty miales z biologii??

Anonimowy pisze...

A gdzie tam jest napisane o tygrysach w Afryce?

Anonimowy pisze...

kocham latere ponieważ jest śmieszna i ładna !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ps.plis nie piszcie o afryce plis!!!!!!!!!!!!

Anonimowy pisze...

na filmie byl stary i bezzebny ratel - widzialem caly w tv

Anonimowy pisze...

on jest poprostu pólchny

Anonimowy pisze...

Rosomak jest silny i nie zna strachu dla tego jest uznany za takie Zwierzę które zaatakuje nawet niedzwiedzia

Prześlij komentarz

Pamiętaj, że komentarze służą wyrażeniu opinii na temat zamieszczonych postów. Zachowaj szacunek do innych czytelników bloga. Spam i wulgarne treści będą usuwane.

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Share

Widgets

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Best WordPress Themes

Nie zapomnij polubić mnie na FACEBOOK'u

X