10 października 2011

Hitler i Stalin byli nominowani do pokojowej nagrody nobla

Adolf Hitler i Józef Stalin
DZISIAJ SIĘ DOWIEDZIAŁEM, że Adolf Hitler i Józef Stalin byli nominowani do pokojowej Nagrody Nobla.

Nagroda Nobla zgodnie z ostatnią wolą jej fundatora, szwedzkiego wynalazcy dynamitu Alfreda Nobla, ma stanowić wyróżnienie za wybitne dokonania na polu naukowym, literackim i za szczególne zasługi dla społeczeństw i ludzkości. Laureaci poza dyplomem honorowym i złotym medalem otrzymują również znaczną kwotę pieniężną, która w zamyśle ma im ułatwić kontynuację badań bez konieczności starania się o fundusze (obecnie 10 mln. koron szwedzkich). Pierwsza ceremonia
wręczenia pokojowej Nagrody Nobla odbyła się w 1901 roku w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie. Jej pierwszymi laureatami zostali wówczas Szwajcar Jean Henri Dunant, założyciel Czerwonego Krzyża oraz Frédéric Passy, francuski polityk i filantrop.

Od początku do publicznej wiadomości podawana była tylko informacja dotycząca laureatów Nagrody Nobla, lista kandydatów pozostawała tajemnicą. Obecnie na stronie internetowej Komitet Noblowski opublikował listę obejmująca kandydatów z pierwszej polowy XX wieku. Okazuje się, że do pokojowej Nagrody Nobla nominowani byli Józef Stalin i Adolf Hitler.

Kandydatura Stalina zgłoszona została aż dwukrotnie, bo w roku 1945 i 1948. Po raz pierwszy za wkład i wysiłek na rzecz zakończenia II Wojny Światowej jego kandydaturę zgłosił historyk i były minister spraw zagranicznych Norwegii oraz były członek Komitetu Noblowskiego Halvdan Koht. Po raz drugi zrobił to Wladislav Rieger, profesor Uniwersytetu Karola w Pradze.

Natomiast kandydatura Adolfa Hitlera do pokojowej Nagrody Nobla została wysunięta przez szwedzkiego parlamentarzystę E.G.C. Brandta, który twierdził, że jego kandydat w sposób pokojowy rozwiązuje konflikty międzynarodowe min. z Czechosłowacją i Austrią. Kandydatura ta jednak bardzo szybko została odrzucona.

Warto również dodać, że w 1948 roku grupa rumuńskich profesorów zgłosiła do nagrody pokojowej sowieckiego ministra spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa. Również założyciel i przywódca ruchu faszystowskiego oraz premier Włoch, Benito Mussolini znalazł się na liście kandydatów do tej nagrody.
Odwiedź nas
FacebookGoogle plus

5 komentarze:

Anonimowy pisze...

Nic nowego. Barack też dostał, mimo że w tym czasie prowadził 3 wojny.

Anonimowy pisze...

Agent Bolek tez był...

Anonimowy pisze...

każda idea jest piękna tylko ludzie są... popier****ni

Anonimowy pisze...

xd

Anonimowy pisze...

Tak samo terroryści Mandela i Arafat.

Prześlij komentarz

Pamiętaj, że komentarze służą wyrażeniu opinii na temat zamieszczonych postów. Zachowaj szacunek do innych czytelników bloga. Spam i wulgarne treści będą usuwane.

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Share

Widgets

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Best WordPress Themes

Nie zapomnij polubić mnie na FACEBOOK'u

X