1 października 2011

Wszystkie Błazenki rodzą się samcami i zmieniają płeć w ciągu swego życia

błazenki
DZISIAJ SIĘ DOWIEDZIAŁEM, że Błazenki rodzą się samcami i dopiero w trakcie swojego życia zmieniają płeć w razie potrzeby. Do rozmnażania niezbędna jest para, samiec i samica. W przypadku tych ryb z rodzaju Amphiprion, sprawa jest dość skomplikowana gdyż wszystkie rodzą się samcami.

Dopiero największy i najbardziej dominujący spośród dorosłych osobników zmienia płeć i staje się samicą. Reszta pozostaje samcami i tylko jeden z nich, kolejny w hierarchii, dostaje szansę na podtrzymanie swojego gatunku. W przypadku kiedy samica zginie, największy z samców zmienia swoja płeć, a pozostali przesuwają się w gorę w hierarchii. Taki proces może trwać w nieskończoność i pozwala na zachowanie ciągłości stada i podtrzymanie gatunku bez konieczności wkładania wysiłku w poszukiwanie samicy.

Wszystkie Błazenki żyją w symbiozie z ukwiałami. Ukwiały te, podobnie jak inne koralowce, posiadają charakterystyczne czułki zaopatrzone w tysiące parzydełek. Rybom jednak to nie przeszkadza, gdyż potrafiły wytworzyć swój własny system obronny, który do tej pory jeszcze nie został do końca zbadany i wyjaśniony.

Odwiedź nas
FacebookGoogle plus

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Pamiętaj, że komentarze służą wyrażeniu opinii na temat zamieszczonych postów. Zachowaj szacunek do innych czytelników bloga. Spam i wulgarne treści będą usuwane.

Obsługiwane przez usługę Blogger.
Share

Widgets

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Best WordPress Themes

Nie zapomnij polubić mnie na FACEBOOK'u

X